Kısa Özet Bilgiler

www.ozetbilgiler.com

Ampul, Kablo, Duy, Anahtar, Pil Nedir ?

Ampul, Kablo, Duy, Anahtar, Pil Nedir ? kısaca resimli özeti anlatımı bilgi

Ampul Nedir ?


Ampul  İçinde, elektrik akımı etkisi ile akkor haline gelerek ışık verici bir iletkeni bulunan,cam şişe.

Elektrik gücünden, aydınlanma vasıtası olarak kullanılmasını sağlar. 21 Ekim 1879 tarihinde, ünlü Amerikalı mucit Edison binlerce deneyden sonra bulunmuştur. Edison’un bulduğu ilk ampul,cam bir yuvarlak içine koyduğu kömürleşmiş pamuk ipliğinden ibaretti. Bu günkü ampullerde ise tungsten teli kullanılır. 3200 derecede eriyen tungsten, elektrik akımının meydana getirdiği ısıya dayanır ve ışık verir. Elektrik ampullerinden bazılarının havası tam olarak boşaltılmıştır. Bu halde tungsten 2100 dereceye kadar dayanır. Başka tip ampullerde ampul içinde argon ya da azot gibi gazlar bulunur. Bu durumda tungsten 2300-2700 dereceye kadar dayanır.

75, Piyasada satılan elektrik ampulleri, verdikleri ışık kuvvetine göre 10, 25, 40, 60, 100, 150, 500 vatlık (mumluk), hallerinde bulunmaktadır.
Kablo Nedir ?

Kablo; elektrik ve elektronik alanlarında kullanılan,üzeri yalıtkan bir madde ile kaplı, içine bir veya birden fazla metalik iletkenlerin yerleştirilmesi ile oluşmuş enerji akımı taşıma ürünüdür… Bir veya daha fazla tel, yalıtıcı bir maddeyle kaplanmıştır. İletkenler bakır veya alüminyumdan bir tek tel veya daha ince tellerden örülmüş, örgülü tel de olabilir. Aynı miktarda akımı taşıyabilmesi için alüminyum kabloların bakıra nispeten 1/2 çap daha büyük olmasını gerektirir. Dolayısıyla yer problemi olan yerlerde bakır kablo kullanılır.
Alüminyum esasen fazla ağır olmayan havadaki hatlarda tercih edilir. Kabloların daha güçlü olması isteniyorsa, çelik örgülerle kuvvetlendirilir. Bunlar esas itibarıyla, ülke çapındaki yüksek gerilim hatları gibi havada yüksek geçen uzun hatlarda kullanılır. Kablodan istenilen güç, hem kendi ağırlığını hem de ek olarak, üzerinde donacak buzun veya yağacak karın ağırlığını taşımasıyla ilgilidir. Ayrıca rüzgarın sebep olacağı gerilim bu kuvvetin belirlenmesinde muhakkak hesaba katılmalıdır.

Duy Nedir ?

Elektrik ampulünün takıldığı bakır veya pirinçten yivli yere verilen genel bir addır. Çok cesitli modelleri bulunur. Modeller E14 E12 E27 vb kodllarla bellirtilir. Normal evlerde kullandıgımız lamba duyları genelde E27 dir. Nuara ufaldıkca lambanın vidalı kısmının capıda ufalır..

Elektrik Anahtarı Nedir ?

Elektrik Anahtarı : Elektrik devrelerinde el ile kumanda edilerek enerjiyi ani olarak açma ve kapama görevi yapan devre elemanına “Elektrik anahtarı“. Yalıtkan kısımları bakalit, sert pilastik ve porselenden, metal kısımları ise nikel kaplı prinçten yapılır.

a) Tuşlu Anahtarlar: El ile basılarak kumanda edilen kısmı dik olrak hareken eden ve en çok kullanılan anahtarlardır.
b) Kelebekli Anahtarlar: El ile döndürülmek suretiyle kumanda edilen anahtar çeşididir.

Pil Nedir ?

Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisi haline getiren âletlere verilen ad. Genel olarak yapılışı, bir asit eriyiği içine (sülfürik asit) batırılan iki maden levhadan (çinko ve bakır) birinin (çinko) eriyikle kimyasal bir reaksiyona girmesi sonucu elektron akımının meydana gelmesidir. Bu olayda, iki maden levhanın, bir iletkenle birbirine birleştirilmesi sonucu elektrik akımı meydana gelir.

Category: Genel Kültür