Kısa Özet Bilgiler

www.ozetbilgiler.com

Düşünen Adam Heykeli

Düşünen Adam Heykeli hakkında bilgi ve resim

Düşünen Adam Heykeli

Düşünen Adam heykeli, Auguste Rodin tarafından yapılan sanatsal bir eserdir.
Paris’te bulunan Rodin Müzesi`nde sergilenen Düşünen Adam heykeli, bronz ve mermer karışımından üretilmiş olup, sıklıkla felsefi düşünceyi anlatan bir simge olarak kullanılmaktadır.
Küçük boyutta ilk sıvama dökümü 1880 yılında yapıldı. Büyük boyuttaki ilk haline bronz döküm olarak 1902 yılında başlayan Rodin, bunu 1904 yılında tamamladı. Son halini alması 1906’yı bulan Düşünen Adam, 1922 yılında o dönemde otel olan Rodin Müzesi’ne taşındı.
Düşünen adam heykeli ve enteresan hikayesi
Türkiye’de ‘akıl hastalığı’ ile özdeşleşen “Düşünen Adam” heykelinin ardında renkli bir hikaye saklıdır.
Dünyaca ünlü Fransız heykeltraş Auguste Rodin’in meşhur heykelinin Bakırköy’deki akıl hastanesinin bahçesine dikilmesi fikri, 1950’li yıllarda başhekimlik yapan Fahri Celal Göktulga’dan çıkar. Göktulga, heykelin yapımı için orada yatan hastalardan Kemal Künmat’a ricada bulunur. Künmat, eli yatkın olduğu için Rodin’in eserini yapmayı kabul eder. Bakırköy’deki taş ocaklarından birinden çıkartılan devasa kaya, askerlerin yardımıyla bugünkü heykelin durduğu yere getirilir. Taşı yontmaya başlayan Künmat, heykelin bitmesine az kala emeğinin karşılığı olarak 40 bin lira ister. Yönetimden para çıkmayınca, heykelin elini çenesine koyduğu kolunu yapmadan öylece bırakır. Düşünen Adam, 6 ay böylece ‘kolsuz’ düşünmek zorunda kalır. Yetkililer kara kara düşünürken, depresyon tedavisi için hastaneye yatan Yüzbaşı Mehmet Pişdar, heykelin kolunu tamamlayabileceğini söyler. Yönetim, “Heykeli tamamlarsan taburcu olacaksın.” diye vaatte de bulunur. Bakırköy’deki Düşünen Adam’ın sağ kolu işte bu yüzbaşı tarafından tamamlanır.
Bu heykelin en çok tartışılan yönleri heykelin çıplak olması ve adamın sağ dirseğinin sol bacağına dayanıyor olmasıdır

Category: Resim