Kısa Özet Bilgiler

www.ozetbilgiler.com

Trafikte Ulaşım Türleri Nelerdir ?

Trafikte Ulaşım Araçları Nelerdir ? hakkında yazı kısa özet bilgiler

Karayolu Ulaşım Araçları
Karayolu Nedir: Yerleşim merkezlerini karadan birbirine bağlayan yol.

Trafik için, kamunun yararlanmasına açık olan arazi şeridi, köprüler ve alanlardır.

Otomobil

Otomobil, yolcu taşımaya uygun tekerlekli, motorunu kendi taşıyabilen kara ulaşım taşıtı.

Genel olarak otomobiller içten yanmalı motorlarla ve dört lastiğin dönmesiyle çalışır.Karoseri Şasiye monte edilen, aracın saçtan yapılmış kısmı. Bu kısımda pencereler, kapılar, koltuklar, yolcu ve motoru koruyan kısımlar bulunur. Otomobiller bir çok form altında karşımıza çıkmaktadır ; bazıları Sedan , Station Wagon , Convertible , Coupe , Hatchback ‘dir.

Araba

Tekerlek üzerinde giden, hayvan veya insan gücü ile yürütülen, eşya ve insan taşımaya yarayan taşıt.Motorsuz olanlar hayvanlarla ya da insanlar tarafından yürütülmektedir. Çek çek’ler, el arabaları insan gücüyle yürürken, kağnı, koçu , öküz ve mandayla; fayton, briska, kupa ve benzeri arabalar atla yürütülmektedir.

Türkiye’de 1950’li yıllara kadar İstanbul’da faytona binilirken , 1964 yılına kadar Ankara sokaklarında fayton dolaşmıştır. Günümüzde ise İstanbul Adalarda, İzmir de ve kıyı kentlerimizde turistik amaçlarla fayton taşımacılığı yapılmaktadır.

Bisiklet
Bir Bisiklet, motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracı.

Bisiklet sporunun da aracıdır. Yarış bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti, motorlu bisiklet, BMX, yatay bisiklet (recumbent), çift kişilik bisiklet (tandem) gibi türleri vardır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır.

Minibüs
Minibüs, 3.5 – 4 metrelik kapalı aracın içine koltuklar yerleştirilerek yolcu taşımacılığında kullanılan hafif ticari araçtır.Sadece altı koltuk ile on dört koltuk sınırı içindeki taşıtlara Minibüs adı verilir.

Araç otomobilden daha çok yolcu taşımak amacıyla kullanılır.Özellikle toplu taşıma Minibüsleri kısa mesafelerde her şehirde çalışan araçlardır.

Otobüs
Otobüs, çok sayıda kişinin taşınmasında kullanılan büyük motorlu araçlara denir.

Otobüsün Tarihi: İlk otobüsler 1662 yılında Pariste ortaya çıkmıştır. Atla çekilen bu araçlara sıradan insanların binmesi yasaklanmış bu hak sadece zenginlere verilmişti. Bu araçların yaygınlaşması 1820’li yıllarda yine Paris’te olmuştur.

Kamyon
Ağır yük taşımaya yarayan motorlu araç.Otomobil prensibine göre çalıştıklarından büyük yük otomobili olarakta tanımlanırlar.

Kamyon tipleri

Çekici kamyonu
Damperli kamyon
Vidanjör kamyonu
Çöp kamyonu
Tanker kamyonu
Kapalı kasa kamyon
Karla mücadele kamyonu
Çimento (beton) mikseri

Kamyonet
Kamyonet, İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3500 kg’ı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıt.

Motosiklet
Motosiklet; iki tekerlekli, bisiklet benzeri, içten yanmalı motora sahip bir ya da iki kişilik ulaşım aracıdır.

Tren
Tren, bir ya da birkaç lokomotif tarafından çekilen vagonlar dizisi.

Category: Genel Kültür